Welcome to Pinnacle –
The Welding, Safety & Power Company
Experience superior welding performance with the Pinnacle ProARC 280D MMA Welding Machine. Powered by advanced IGBT module technology, this robust and reliable ARC welder delivers smooth, stable arcs with hot start and arc force functions for easier ignition and reduced electrode sticking. Ideal for both DIY projects and professional use, the ProARC 280D combines power, versatility, and affordability—making it a top choice for a wide range of MMA welding applications.
Need it Now? Buy from our online retail website PinnacleShop where you will find all our product available to anyone is SA.
In Need of a Quote?
For procurement purposes for your company
Become a Distributor
Purchase in bulk, stock and sell Pinnacle Welders and PPE equipment.
Find a Stockist
Use our interactive map to locate your nearest Pinnacle stockist near you.
| Input Power Voltage (V) | AC 230V +- 10%, 1PH |
| Input Voltage Frequency (Hz) | 50/60 |
| Efficiency (n) | 85% |
| Rated Input Power (KW) | 8.8KW |
| No-Load Voltage (V) | 60V |
| Output Current Range (A) | 20-220Amp |
| Duty Cycle (%) | 60% |
| Welding Electrode Size (mm) | 1.6-5.0mm |
| Weight (kg) | 8.8kg |
| Protection Class (IP) | IP21S |
[product_downloads]