Welcome to Pinnacle –Â
The Welding, Safety & Power Company
The Pinnacle PROARC 200CP MMA Welding Machine is a powerful and versatile machine that is perfect for a variety of welding applications. It features IGBT module technology, hot start, anti-sticking, arc force, and VRD function. It is also capable of MMA/ARC welding and LIFT TIG welding. The Pinnacle PROARC 200CP MMA Welding Machine is a powerful, versatile, and affordable machine that is perfect for a variety of welding applications. It is the perfect choice for DIY enthusiasts and professionals alike.
Need it Now? Buy from our online retail website PinnacleShop where you will find all our product available to anyone is SA.
In Need of a Quote?
For procurement purposes for your company
Become a Distributor
Purchase in bulk, stock and sell Pinnacle Welders and PPE equipment.
Find a Stockist
Use our interactive map to locate your nearest Pinnacle stockist near you.
| Input Power Voltage (V) | AC 220V +- 15%, 1PH |
| Input Voltage Frequency (Hz) | 50/60 |
| Efficiency (n) | 80% |
| Rated Input Current (A) | 40A |
| No-Load Voltage (V) | 93V |
| Output Current Range (A) | 10-200A (MIG/TIG) |
| Power Factor | 0.83 |
| Duty Cycle (%) | 60% |
| Welding Electrode Size (mm) | 1.0-5.0mm |
| Insulation Class | H |
| Protection Class (IP) | IP21S |
[product_downloads]